به گزارش روابط عمومی و صنعتی شرکت ماشین سازی اراک روز چهاشنبه مورخ 18 دی ماه 1398با حضور وزیر صنعت قرارداد ساخت تجهیزات ویژه پتروشیمی میان شرکت سیراف انرژی به عنوان کارفرما و شرکت ماشین سازی اراک به عنوان پیمانکار امضا شد.
بر اساس این قرارداد، شرکت ماشین سازی اراک، راکتور به ارزش ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار یورو، ریفرمر ثانویه به ارزش ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو، بویلر بازیافت به ارزش ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو و در حوزه حمل قراردادی به ارزش ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو و در مجموع به ارزش ۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار یورو را با شرکت سیراف انرژی امضا کرد.
شرکت سیراف انرژی ظرفیت تولید  ۱۶۵۰۰۰۰ تن در سال و ۵هزارتن در روز را دارد و شرکت ماشین سازی اراک هم تولید کننده تجهیزات ثابت صنایع پالایشگاهی نفت و گاز و پتروشیمی است.کاهش ارزبری این قرارداد ۳۲میلیون یورواعلام شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم گفت: نهضت ساخت داخل یک برنامه اساسی و راهبردی کشور است که مختص شرایط امروز و تحریم نیست و به نحوی روی این برنامه کار می‌شود تا در هر شرایطی به عنوان راهبرد نجات اقتصاد و حل مسایل اساسی کشور عمل کند.
رئیس هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان هم در این مراسم گفت: ماشین سازی اراک می تواند خیلی از تجهیزات خاص را بسازد. این مجموعه ماشین آلات خود را به روز رسانی کرده و به راستی سازنده است.
محمد هاشم رکن افزود: توجه وزارت صنعت به تعمیق ساخت داخل و داخلی سازی تجهیزات و ملزومات مورد نیاز وارداتی، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.
وی ادامه داد: ماشین سازی اراک که جزو شرکت های صندوق ذخیره فرهنگیان است با شناختی که من دارم این قرارداد را به خوبی انجام و در موعد مقرر تحویل خواهد داد.
رئیس هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: تمام همت و عزم و غیرت خود را بر روی این پروژه که برای اولین بار و در حوزه تجهیزات حیاتی و مهم ساخته می شود، گذاشته ایم.
در ادامه، مدیرعامل ماشین سازی اراک گفت: ماشین سازی اراک با سابقه ۵۱ ساله بزرگترین ‌مجموعه ساخت ماشین در حوزه های صنعتی است و در ۱۹ فاز عسلویه نقش اساسی داشته است. وی افزود: کیفیت عالی و مهارت درون ماشین سازی اراک قابل توجه است در دو سال اخیر در ساخت و تجهیز پتروشیمی مروارید،  پارس فنول ، گچساران، کنگان، کاویان و شازند مشارکت و رزومه خوبی داشتیم.
وی اعلام کرد: در چارچوب دومین میز ساخت داخل صنعت پتروشیمی، قرارداد تجهیزات سیراف انرژی را می خواهیم بسازیم و در این زمینه ظرفیت های قابل توجه داریم.
مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک اضافه کرد: بیش از ۵ هزار تن تجهیزات که ۲ هزار تن آن راکتور است را در چارچوب این قرارداد برای سیراف انرژی می سازیم .همچنین از پتانسیل های علمی در اجرای این قرارداد استفاده می کنیم و در زمان مورد نظر با کیفیت به پایان می بریم که این مهم با هدف استمرار سفارشات داخلی است.