دیگ های بخار وآبگرم به عنوان مولدهای بخار ، حرارت ونیرو امروزه نقش مهمی را در کلیه صنایع از جمله نفت ، گاز ، پتروشیمی ، صنایع غذایی ، صنایع نساجی ، لاستیک وغیره ایفا می کنند.ماشین سازی اراک بعنوان اولین وبزرگترین تولید کننده اینگونه تجهیزات در ایران وخاور میانه در راستای توسعه صنایع کشورهمزمان با تاسیس این شرکت درسال 1350 فعالیت خود را با انتقال تکنولوژی از شرکت Thomson Cochran انگلستان آغاز نمود و در ادامه با فعالیت مستمر خود تا کنون با افزایش سهم داخل تولید این تجهیزات ، وبومی سازی کامل تکنولوژی آن توانسته است بعنوان یکی از شرکتهای صاحب دانش فنی وصاحب نام در دنیا مطرح گردد.

قبل از تاسیس ماشین سازی اراک تمامی نیاز کشور به دیگ های بخار، آبگرم و حتی تعمیرات اساسی آن نیز از طریق شرکتهای خارجی انجام می شد.

ماشین سازی اراک ساخت دیگ های بخار وآبگرم را با عناوین ذیل در سری B , A آغاز نمود :

•  Mini Pack سری دیگهای ظرفیت پایین

•  Wee Chiften سری دیگهای ظرفیت متوسط

•  Multi Pack سری دیگهای ظرفیت بالا

•  Cal Pack سری دیگهای آبگرم

ودر ادامه با تجهیز امکانات ساخت وایجاد سیستم های اطمینان مرغوبیت وتضمین کیفیت واخذ تاییدیه مدارک فنی وروشهای بازرسی وساخت از شرکتهایی نظیر Loyds ، طراحی وتولید دیگهای بخار وآبگرم را به انجام ودرصد وسیعی از نیاز صنایع کشور به واردات اینگونه تجهیزات راپاسخگو گردید. روند بومی سازی این تکنولوژی در ماشین سازی اراک در طول چندین سال اخیربه نحوی بوده است که ده ها شرکت کوچک وبزرگ با الگو برداری از این طرح درزمینه ساخت دیگهای بخار فایر تیوب در داخل کشور فعالیت خود را شروع و در عرصه صنعت دیگ سا زی وارد شده اند.

اکنون با گذشت نیم قرن از فعالیت ماشین سازی اراک در زمینه تولید دیگ های بخار و آبگرم ، علاوه بر تولید صد در صد این محصول ، در خصوص تولید داخل سایر اجزاء جانبی آن نظیر پمپ ، مشعل ، شیر آلات ، سیستم کنترل و غیره نقش مهمی را ایفا نموده است . به نحوی که سازندگان داخلی زیادی در حال حاضر این اقلام را تولید وبه صنایع مختلف عرضه نموده اند .