ماشین‌سازی اراک از سال 1349با توجه به ابعاد و اهمیت امور مربوط به معادن، بخشی از کارگاه های خود بدین کار اختصاص داد و تا حد زیادی به تامین نیازهای صنایع معدن پرداخت.نکــته جالب توجه در این فرایند، ساخت ماشین‌آلات مختص هر یک از مراحل کار اعم از وسایل و کشنده‌های حمل، پایه‌های نگهدارنده سقف معادن برای جلوگیری از ریزش، خرد کننده‌ها، سرند نمودن، انتقال موضعی یا فاصله دار و... بودند و در تعداد بی‌شماری از معادن از جمله معادن یزد، زیراب مازندران، شاهرود، طبس و... فعال بودند.

عمده تجهیزات معدن ساخت ماشین سازی اراک عبارت بودند از:

واگنت معدن
کامیون‌های معدن
جک های اصطکاکی
جک‌های گوه‌ای
وینچ ها (کشنده‌ها)
بالابرنده های جامی
نوار نقاله (کانویر)
نقاله زنجیری
سنگ‌شکن‌ها
بال میل
درب معادن
دکل‌ها معدن
جعبه های کاهنده
سرندها (ویبراتورها)
هل دهنده ها
کلمشل ها
دراگی لاین‌ها
فیدر ها
جرثقیل‌های بوم خشک شنی دار

با توجه به توانمندیهای فنی و سیستمی شرکت دانش بنیان ماشین سازی اراک در بخش های طراحی ، ساخت و تولید از جمله ریخته گری و آهنگری، ماشینکاری سنگین و خطوط ذوب، پالایش فولادهای آلیاژی، فورج گرم و عملیات حرارتی و ساخت سازه های دقیق تجهیزات معدنی و فولادی و با توجه به وجود گستره بالای معادن سنگ آهن در کشور و توسعه روز افزون زنجیره ارزش آن، در فولاد که در ردۀ صنایع مادر می باشد و شامل اکتشاف، استخراج، انتقال به واحد های فرآوری، تولید کنسانتره، گندله سازی، آهن اسفنجی، تبدیل به شمش فولاد و نورد است، این شرکت به حوزه طراحی و ساخت تجهیزات دقیق و سنگین مورد نیاز صنایع استخراج و فراوری ورود نموده است.

 لذا در نشست های مشترک باسازمانهای مرتبط و نمایندگان این صنایع،  تفاهم نامه های همکاری مشترک جهت تامین تجهیزات دقیق و سنگین به شرح زیر به امضاء رسیده است :

  • تامین و انتقال تکنولوژی ساخت تجهیزات سنگین برش سنگ کوپ شامل  اره سنگ برتیغه ای  و مولتی وایرکات ( برای بالا بردن راندمان زمانی  و بالا بردن بهروری از منابع سنگ طبیعی )

  • جرثقیل های خرپایی مخصوص  معادن سنگ روباز و جرثقیلهای ظرفیت بالای

  • تامین وانتقال تکنولوژی جهت ساخت مجموعه پیکورهای سنگین مورد نیاز صنایع مختلف

  • تجهیزات وخطوط تولید پودرهای میکرونیزه  معدنی و فرآوری های ثانویه

با تلاش و برنامه ریزی در این مجموعه صنعتی ، بهمراه تعامل با صاحبان صنایع و سازمانهای هدایت کننده این صنایع، مطمئن به ایجاد تحولات درصنایع مربوطه خواهیم بود و بر این باور هستیم که ما مي توانيم.

در این زمینه یکی از محصولات که به مرحله تولید رسیده است چکش هیدرولیکی می باشد.

چکش هیدرولیکی جهت عملیات حفاری و تخریب در معادن ،پروژه های عمرانی و امدادی مورد استفاده میباشد این دستگاه در اکتشاف، استخراج، سدسازی، راه سازی و راه آهن و تخریب ساختمان و بازگشایی مسیرهای ارتباطی استفاده میشود نیاز سالانه کشورمان به این محصول حداکثر هفتصد دستگاه در سال میباشد که پیش بینی می شود تعداد 300 دستگاه از این محصول طی 5 سال در شرکت ماشین سازی اراک ساخته شود و در حال حاضر با شرکت هوپاد ماشین پیشگام، جهت انتقال تکنولوژی قراردادی در دست اقدام می باشد.
سهم بازار از بنگاههای مختلف از این دستگاه برای برندهای کره 50% بازار و برندهای چینی، ژاپنی و اروپایی 20% و مابقی چکش های قدیمی موجود در بازار هستند.

در حال حاضر اولین چکش هیدرولیکی تمام ایرانی «راک پاد» محصول مشترک «هوپاد ماشین» و «ماشین سازی اراک» تولید شده است.

دانش تولید چکش‌های هیدرولیکی در حوزه مهندسی مواد و متالوژی و دقت ساخت (تکنولوژی تولید)بسیار دانش پیشرفته‌ای است. واز آنجا که مهمترین فلز بکار رفته در تولید بدنه چکش های هیدرولیک فولاد است لذا برای تامین فولاد مورد نیاز با توجه به اینکه میزان مصرف در مقایسه با میزان تولید شرکتهای فولادی بالا نبود، سفارش ساخت آن به شرکتهای فولاد سازی اقتصادی نبود، به همین منظور  با همکاری تیم مهندسی گروه متالوژی و گروه ماشین و مونتاژ ماشین سازی اراک فولاد مورد نیاز تولید گردید تا یک محصول صدرصد ایرانی  روانه بازار شود.

مشخصات فنی

اولین چکش هیدرولیک ساخت ایران (100% مواد اولیه و ساخت داخل)
شامل بیش از 101 قطعه فولادی و پلیمری، محصول دانش فنی و مهندسی متخصصین ایرانی
مشخصات فنی RP135B
وزن عملیاتی: 1530 kg
وزن بیل مکانیکی متناسب: 20-20 ton
قطر قلم: 135 mm
جریان روغن مورد نیاز: 100-150 L/min
فشار عملیاتی: 160-180 bar
تعداد ضربه: 400-600 bpm
انرژی ضربه ای: 3500 j
ویژگی ها:
1) تعمیر و نگهداری ساده
2) راندمان بالا به واسطه طراحی بهینه سیلندر
3) فرسایش کمتر قطعات نسبت به رقبا
4) وزن کاری کمتر به منظور کاهش مصرف سوخت
5) شبکه خدمات پس از فروش کشوری
پیچیدگی ها:
1) بومی سازی دانش فنی و تکنولوژی تولید
2) انتخاب و تولید بهینه فولاد مناسب با کاربری محصول
3) دقت ماشین کاری کمتر از 0.02 mm
4) سختی سطح تا 58 HRC
5) سرعت جابجایی پیستون هنگام ضربه 6-8 m/s