برای اولین بار در کشور؛

تولید نخستین راکتور اصلی طرح‌های متانول پتروشیمی دنا و سیراف در ماشین سازی اراک

به گزارش روابط عمومی و صنعتی ماشین سازی اراک؛ به همت مهندسان و متخصصان شرکت مادرتخصصی ماشین سازی اراک اولین راکتور اصلی طرح های متانول کشور با نام  Secondary Reformer R-2004برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شد.

جعفر صفری مدیرعامل ماشین سازی اراک گفت: این تجهیز یکی از تجهیزات بسیار مهم متانول پتروشیمی دنا است که تا قبل از این از کشورهای خارجی تامین می شده و به دلیل تحریم ها و عدم همکاری شرکت های طرف قرارداد خارجی و با توجه به توانمندی ماشین سازی اراک، ساخت آن به این شرکت واگذار شده و صرفه جویی 2 میلیون یورویی برای کشور به همراه داشته است.

جعفر صفری افزود: از یک سال قبل روند طراحی و ساخت این تجهیز عظیم در کارخانه شروع شده و سرانجام با تولید اولین نمونه ایرانی این تجهیز خاص، تعهد ماشین سازی اراک به خوبی اجرایی گردیده است.  راکتور تولید شده در این کارخانه وزن ۲۵۰ تنی دارد و قطر داخلی آن ۶5۵۰ میلی متر و طول ان 22 متر است که مطابق با استاندارد‌های جهانی ساخته شده است و بعد از سه ماه در عسلویه و پتروشیمی دنا نصب خواهد شد.

وی ادامه داد: قرارداد ساخت ۲۴ تجهیز دیگر برای پتروشیمی دنا و سیراف به ارزش ۶۴ میلیون یورو با ماشین سازی اراک منعقد شده که تاکنون روند ساخت آن پیشرفت ۷۳ درصدی داشته است.

شایان ذکر است تاکنون دو تجهیز از این نوع در ماشین سازی اراک ساخته شده که یکی از آن‌ها به عسلویه ارسال شده و دیگری که مربوط به پتروشیمی سیراف می باشد، مراحل پایانی ساخت را طی می‌کند.

ماشین سازی اراک با ورود به این عرصه علاوه بر بی نیاز نمودن کشور از واردات اینگونه تجهیزات، در سالی که مزین به نام تولید دانش بنیان و اشتغال آفرینی می باشد، جهشی در تولید محصولات دانش بنیان و اشتغال پایدار فراهم نموده است، همچنین افتخار بزرگ‌تری نصیب کشور شده که آن گسترده شدن ریشه باور ملی و اعتماد در سپردن کارهای بزرگ به متخصصان داخلی است.

/

/

/

p>گزارش خبری پخش شده از صدا و سیمای استان مرکزی

 

١١:٥٤  / يکشنبه ١٢ تير ١٤٠١  / شماره خبر: ١٤٩  / تعداد نمایش: 4151