چاپ        ارسال به دوست

امضای قرارداد ایجاد ترمینال ذخیره سازی نفت و فرآورده های نفتی در منطقه آزاد قشم

قرارداد همکاری یادشده از سوی مسئولان شرکت ماشین سازی اراک و شرکت «جینگ گانگ» بزرگترین شرکت فلزساز چین در شهر بندری شانگهای امضا شد که شرکت صندوق ذخیره فرهنگیان نیز به عنوان یکی از حامیان مالی در این طرح بزرگ مشارکت دارد. ارزش این قرارداد که هدف از امضای آن ایجاد یک منطقه راهبردی برای ذخیره سازی نفت و فرآورده های نفتی اعلام شده، ٥٥٠ میلیون دلار برآورد شده است.امیر حسین رضایی، رئیس هیات مدیره شرکت ماشین سازی اراک در حاشیه امضای این قرارداد در سخنانی گفت که قرارداد یادشده ١٠ ساله بوده و در چند مرحله اجرای آن صورت می گیرد که در مرحله نخست ذخیره سازی ١٠ میلیون بشکه نفت در دستور کار قرار گرفته است وی همچنین انتخاب جزیره قشم برای اجرای این طرح را موقعیت ویژه و ژئوپلتیک آن و همچنین نزدیکی آن به بندرعباس عنوان کرد که روزانه محل تردد کشتی های نفتی بی شمار و محل بسیار مناسبی برای تخلیه و بارگیری است. ایشان تصریح نمودند که تبدیل قشم به هاب (قطب) منطقه می تواند به عنوان رقیبی جدی برای منطقه فجیره امارات باشد و حتی گوی سبقت را نیز از این منطقه برباید.

وی افزود: ذخیره سازی نفت، شیوه جدیدی است که امروزه در بیشتر نقاط دنیا از آن به عنوان یک روش سودآور استفاده می شود و در این راستا منافع زیادی را عاید کشورها می کند.

این ترمینال نفتی، یک قرارداد اجاره ١٠ ساله نیز در کنار خود خواهد داشت، که با اجاره مخازن نفتی، می توان سالانه ١٢٠ تا ١٥٠ میلیون دلار که قابلیت افزایش تا ٣٠٠ میلیون دلار را داراست، برای کشور ارزآوری به همراه داشته باشد. با اجرای این طرح می توان به صورت مستقیم و غیر مستقیم حداقل برای ١٠٠٠ تا ١٥٠٠ نفر شغل ایجاد کند.

شهاب الدین غندالی، مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان کشور نیز که قرار است به عنوان حامی مالی در اجرای این طرح مشارکت داشته باشد، در سخنانی گفت: موضوع این قرارداد ساخت مخازن فرآورده های نفتی با قطر ١٤٠ متر است و با ایجاد این ترمینال نفتی در منطقه آزاد قشم، گامی موثر و مهم برای پیشگام شدن ایران در اقتصاد خلیج فارس برداشته خواهد شد.


 


١٢:٠١ - دوشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٥    /    شماره : ٤٩    /    تعداد نمایش : ١٩٧١