در مسیر خودکفایی صنعت نفت؛

شیر ۴۲ اینچ دروازه ای کلاس ۶۰۰ طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک با همکاری شرکت ماشین سازی اراک و گداختار تولید و با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی و صنعتی ماشین سازی اراک روز شنبه مورخ 23 آذر ماه سال جاری با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، شیرهای دروازه ای42 اینچ ساخت ماشین سازی اراک برای اولین باردر ایران رونمایی شد.

 سورنا ستاری در آیین رونمایی این محصول بهره‌گیری از استارتاپ‌های جدید را بهترین راه برای جذب نوآوری عنوان کرد و گفت: همکاری شرکت مادرتخصصی و دانش بنیان ماشین سازی اراک با شرکت خصوصی گداختار در تولید شیر ۴۲ اینچ نمونه موفقی از کار مشارکتی در توسعه کسب و کار محسوب می‌شوند که توانسته است یکی از محصولات تحریمی کشور را داخلی‌سازی کند و این اقدام شایسته باید در تمامی واحدهای تولیدی مرتبط در کشور مورد توجه قرار گیرد.

سورنا ستاری در این مراسم با تاکید بر توجه بیش از پیش برضرورت اجتناب ناپذیر نوآوری و فناری‌های نوین در واحدهای صنعتی بزرگ برای توسعه گفت: اگر نوآوری در صنعت محقق نشود، تنوع محصولات، کیفیت در روش تولید و امکان رقابت‌پذیری در بازار اتفاق نمی‌افتد، بنابراین نگاه نوآورانه در صنعت باید نهادینه شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در حاشیه بازدید از شرکت ماشین سازی اراک با اشاره به شرایط تحریم های ناجوانمردانه دشمن گفت: تلاش می‌کنیم یک اکوسیستم جدیدی را در صنعت کشور ایجاد کنیم که بر این اساس بتوانیم از جوان‌های بسیار با استعداد خصوصاً جوانان دانشگاه به خوبی استفاده کنیم و محصولات تحریمی را داخل کشور بسازیم.

وی افزود: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان خصوصاً در زمان تحریم بسیار مهم است و در این راستا تلاش دولت و معاونت علمی، فناوری برای شرکت‌ها این است که بتوانیم در شرایط تحریمی از این وضعیت کنونی بیرون بیایم.

جعفر صفری مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی اراک در این مراسم اظهار داشت: عملیات ساخت شیرهای دروازه ای بالای ۳۰ اینچ  به‌منظور «طرح راهبردی و ملی خط انتقال نفت خام گوره به جاسک» با مشارکت دو شرکت "ماشین سازی اراک" و "گداختار" در حال انجام است و در فرایند این همکاری شیرهای دروازه ای تروکاندوئیت ۴۲ اینچ کلاس ۶۰۰ نخستین  بار با توجه به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پتانسیل های بالای شرکت مادر تخصصی ماشین سازی اراک و سیاست های این شرکت مبنی بر حمایت و مشارکت با واحدهای صنعتی متوسط و کوچک در ایران طراحی و تولید شده است.

وی افزود: طرح انتقال نفت خام از منطقه گوره به بندر جاسک به طول تقریبی یک‌هزار و ۱۰۰ کیلومتر از مهمترین طرح‌های جاری کشور است که برای انتقال روزانه ۲ میلیون بشکه نفت خام استفاده می‌شود و یکی از تجهیزات مهم و حساس این خط انتقال، شیر های خط لوله Through conduit سایز "۴۲ از نوع شیر دروازه ایی Gate valve کلاس ۶۰۰  است که ۳۰ عدد از ۵۰ عدد آن به‌طور مشترک در واحدهای ماشین سازی اراک و گداختار برای اولین بار در ایران در حال ساخت است.

مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک خاطر نشان کرد: اکنون که ساخت این محصول در ماشین سازی اراک بومی سازی شده از وزارت صمت انتظار می رود نسبت به ممنوعیت واردات این محصول اقدام کند، همچنین انتظار می رود معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز حمایت های خود را تداوم بخشد و از آنجا که نقدینگی یکی از مشکلات حاد اجرای پروژه هاست، کمک کنند تا از طریق بانک ها این نقدینگی فراهم شود.

جعفر صفری با اشاره به ارزش افزوده و صرفه جویی ارزی چشم گیر ایجاد شده و تقویت بنیه اقتصادی صنایع کوچک دیگر در این پروژه افزود: اگر اکنون استان مرکزی به عنوان قطب چهارم صنعت کشور مطرح است مرهون ماشین سازی اراک در کارخانه سازی همراه با بالنده سازی نقش مهارتی و آموزشی در این واحد صنعتی است. وی با اشاره به رویکرد شرکت ماشین سازی اراک نسبت به اقدامات دانش بنیان اظهار کرد: تربیت نیروهای تخصصی و مهارتی و دانشی مهمتر از تولید است و ماشین سازی اراک توانسته در این حوزه به خوبی نقش آفرینی کند. وی گفت: ماشین سازی اراک به دنبال گسترش سریع توسعه صنعتی در کشور است و این امر محقق نمی شود مگر با مشارکت بخش خصوصی که خوشبختانه این مشارکت در نخستین قدم با شرکت گداختار اجرایی شده است.

در ادامه این مراسم معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و تیم همراه از خط تولید شیرهای ۴۲ اینچ دروازه ای کلاس ۶۰۰ در شرکت ماشین سازی اراک بازدید بعمل آوردند و  همچنین از اولین چکش هیدرولیک ساخت کشور که در نتیجه همکاری مشترک ماشین سازی اراک و  شرکت هوپاد ماشین است، رونمایی شد. سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری  همچنین ضمن بازدید از کارخانه نوآوری شرکت ماشین سازی اراک از نزدیک در جریان کار شرکت های مستقر در این مرکز قرار گرفت. شایان ذکر است کارخانه نوآوری ماشین سازی اراک اولین کارخانه نوآوری در غرب کشور است که در نتيجه تفاهم نامه مشتركي بين معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، ماشين سازي اراك و پارك علم و فناوري استان مركزي در شهریور ماه سال گذشته با حضور دکتر ستاری در محل مرکز آموزش ماشین سازی اراک راه اندازي شده و هدف از راه اندازي اين واحد، توسعه فرآيند كسب و كار، تجميع منابع، تسهيل رشد كسب و كارها و افزايش شانس موفقيت آنها می باشد.١٠:٢٦  / يکشنبه ٢٣ آذر ١٣٩٩  / شماره خبر: ١٢١  / تعداد نمایش: 3372